Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır?

Yumuşak Kavurma Nasıl Yapılır?

Malum, Kurban Bayramı kapıda! Doya doya et yiyeceğimiz bir bayram söz konusu. Ama et pişirmek basite alınacak iş değil ve bu konuda özen gösterilmesi gereken detaylar var. Mesela, etin yumuşak ve sulu olması tercih edilir bir durumdur. Ama bunu yapabilmek he zaman mümkün olmuyor. Bu derde çözüm olmak için yumuşak kavurma nasıl yapılır, onu anlatalım.

Lokum gibi ağızda dağılan bir et istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. İlk yapmanız gereken şey, eti dinlendirmek. Eti, güneş almayan açık bir ortamda dinlendirin ki, sertliğini atsın. Ortalama olarak 1-2 gün dinlendirmeniz yeterli olacaktır.

Dinlendirme sonunda et pişirmek için hazır hale getirebilirsiniz. Kasaptan doğratma işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Pişirirken de yumuşak ve sulu olması için dikkat edebileceğiniz birkaç detay var.

Pişireceğiniz etleri süt ya da sodaya yatırın. Soda kullanırsanız 2 saat, süt kullanırsanız 6 saat bekletebilirsiniz. Bu şekilde marine ederek etlerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca lezzet oranını da arttırabilirsiniz.

İsterseniz, baharatlı ve soslu bir marinasyon işlemi de yapabilirsiniz. Ama kavurma yapacaksanız, sadece süt ya da sodada bekletmek yeterli olacaktır.

Etleri kavururken kendi yağıyla kavurmaya dikkat edin. Ekstra yağ koymak etin tadını bozabilir. Sadece kuyruk yağı eklemesi yapabilirsiniz. Suyunu salıp çekmesini bekleyin ve öyle kavurun.

Kavurmayı tencere ya da tavaya almadan önce tencereyi, tavayı ısıtın. Sonra etleri atın ve kısık ateşte kavurmaya başlayın. Ardından kapağı kapalı şekilde ve kısık ateşte kavrulmaya bırakın.

Soğan, domates, biber gibi sebzelerle kavuracaksanız, sebzelerle eti ayrı yerde kavurup bir araya getirebilirsiniz. Ya da ilk olarak sebzeleri kavurup ardından etleri atabilirsiniz.

Ara sıra tencereyi açıp etin üstünde oluşan kefleri almayı da unutmayın. Biraz karıştırın sonra tekrar kendi halinde pişirmeye bırakın.

Sadece saklamak için kavuracaksanız, et suyunu çekene kadar kavurun. Yağlarıyla birlikte kavurmayı unutmayın. Ardından etleri bölüştürüp oda sıcaklığında bekletin ve soğuyunca paketlemeler yaparak buzluğa kaldırın.

Çeşitli kaplara ya da buzdolabı poşetlerine ayırarak saklayabilirsiniz. 6 aya kadar eti saklama imkanınız olduğu için bölme oranlarını ona göre ayarlayın. Yapabileceğiniz en asgari miktara uygun paketler hazırlayın.

Gördüğünüz gibi, kavurmaları hazırlamak pek kolay.

Şimdiden afiyet olsun!

BENZER TARİFLER

Fırında Kıymalı Karnabahar 25 dakika
Pırasa Dolması 20 dakika
Yılbaşı Hindisi30 dakika
Hindi Sarma30 dakika
Etli Lahana Dolması45 dakika
Alinazik Tarifi20 dakika
Pesto Soslu Tavuk20 dakika
Parmesanlı Tavuk20 dakika