Sofra tuzu nedir?

Halk dilinde “sofra tuzu” olarak bilinen Sodyum Klorür (NaCl), kararsız Sodyum (Na) metalinin Klor (Cl) gazıyla reaksiyonu sonucu oluşan ve insanoğlunun gıda olarak tükettiği tek madendir. Buna rağmen tüm dünyada üretilen tuzun sadece %7’si sofralarımızda tüketilmektedir. Geri kalan kısım kimya endüstrisinde çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Tuz, yaşam için gerekli en önemli minerallerden biridir. Kan basıncının düzenlenmesinde, vücut sıvı dengesinin ayarlanmasında, kas ve sinir fonksiyonlarında önemli görevleri vardır. Ancak fazla tuz tüketiminin de yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ile ilişkili olduğu dikkate alınmalıdır. Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olabilir. Bilindiği gibi kemiklerden kalsiyum kaybının artışı osteoporoza ve kemiklerin kırılma riskinin artmasına neden olabilir.  Dolayısıyla, tuz tüketiminde izlenilmesi gereken felsefe “azı yarar, çoğu zarar, ortası karar” olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) günlük tuz tüketim miktarını 5 g  (bir çay kaşığı) olarak önermektedir. Ülkemizde bu oran maalesef 18 g civarındadır.

Tuz sıvı halde deniz, göl ve okyanuslarda, tuzlu su kaynaklarında ve katı halde kaya tuzu şeklinde bulunmaktadır. Deniz ve okyanuslar ortalama 26 milyon ton/km³ tuz içeriği ile en büyük tuz kaynaklarıdır. Öyle ki deniz ve okyanuslardaki tuzun tamamı tüm dünyadaki kara alanını 35 m yükseklikte kaplayacak kadar çoktur.

Ülkemizde de tek deniz tuzu üreticisi Binbir Gıda’dır. İzmir Çamaltı ve Balıkesir Ayvalık Tuzlalarında Ege Denizi’nin temiz ve berrak sularından her yıl taptaze deniz tuzu üretilmektedir. Deniz Tuzu üretimi, herhangi bir kimyasal katkı ya da ısıl işlem olmadan tamamen doğal şartlarla güneş ve rüzgâr gücü sayesinde deniz suyunun buharlaştırılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Üretilen deniz tuzu gerek sofralarımızda tüketilmek üzere gerekse kimya endüstrisinde birçok farklı amaçta kullanılmak üzere yurtiçi ve yurtdışına sevk edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunulmaktadır. Deniz tuzu ve deniz tuzu fiyatı hakkında daha detaylı bilgi için lütfen www.binbirgida.com sitemizi ziyaret ediniz.

BENZER TARİFLER

Yoğurt Smoothie Tarifleri 5 dakika
Mercimek Köftesi Tarifi35 dakika
Elma Sirkesi Yapımı40 gün
Ev Yapımı Fıstık Ezmesi30 dakika
Aromatik Buz Küpleri5 dakika
Elmalı Tarçınlı Kurabiye20 dakika