Muhammara Tarifi

Muhammara Tarifi

Güneydoğu mutfağını bilenler, muhammaranın ne olduğunu gayet iyi bilirler. Bu tarif, meze olarak veya kahvaltılık olarak tüketilir. Yapımı çok kolay, lezzeti de bir o kadar yüksektir. Birçok restoranda da kendisine denk gelebilirsiniz ama her yer lezzet konusunda çok başarılı olmayabiliyor. Yapımı kolay olsa da, kıvamını tutturması maharet ister. Siz de bir deneyin ve muhammara ustalarına taş çıkaran bir lezzet bombası hazırlayın.

Muhammara tarifi için gerekli malzemeler:
2 çorba kaşığı domates salçası
2 çorba kaşığı biber salçası
4 çorba kaşığı galeta unu
1 tatlı kaşığı tahin
4 çorba kaşığı dövülmüş ceviz
3 diş sarımsak
Zeytinyağı
Pul biber
Kimyon
Tuz

Biber ve domates salçalarını bir kabın içine alın. Üzerine galeta unu, tahin ve baharatları ekleyin. Sarımsakları ezin ve içine katın. Eğer kahvaltılık olarak yemek niyetindeyseniz sarımsak koymayabilirsiniz. Göz kararı, fazla kaçırmayacak şekilde zeytinyağı gezdirin ve karıştırın.

Cevizleri dilerseniz içine katın ve karıştırın; dilerseniz üzerine muhammarayı düzleyin ve üzerine cevizleri gezdirin. Dilerseniz süslemek için de biraz daha zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

İyi bir muhammaranın çok yoğun ya da çok cıvık bir kıvamda olmaması gerekir. Hem sürülebilir hem de cevizden dolayı taneli olması çok önemlidir. Bunun dışında baharatların oranını iyi ayarlamak ve acısını ön plana çıkarmak olmazsa olmazdır. Bu yüzden pul biberi bir oran daha fazla koyup kalan baharatlardan 1 çay kaşığı kadar koyabilirsiniz.

Galeta unu yerine bayat ekmekleri rondodan geçirerek onları da kullanabilirsiniz. Böylelikle bayatlayan ekmekleri de değerlendirmiş olursunuz.

Muhammara, et yemeklerinin yanına da çok yakışır. Köfte, pirzola, biftek gibi bir et pişirdiğiniz takdirde, hızlıca hazırlayabileceğiniz bu mezeyle yemeğin havasını değiştirebilirsiniz. Doyuruculuğunu ve lezzetini arttıracağı için, ek olarak salata yapmanız yeterli olacaktır.

Muhammara, Antep, Adana, Mardin gibi şehirlerin mutfağına ait biliniyor ancak buraya da Suriye’den geldi. Lübnan ve Suriye başta olmak üzere, Orta Doğu şehirlerinin en sevilen ve en fazla tüketilen mezelerinden biridir. Orta Doğu’nun lezzetli mutfağından sofralarımıza gelen bu lezzeti mutlaka yapın ve afiyetle yiyin.

 

BENZER TARİFLER

Chia Tohumlu Çikolata Bar 25 dakika