Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmaz, son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan sebzelerden biridir. Salatalarda, zeytinyağlı yemeklerde, sebze ve et yemeklerinde kullanılabilir. Tek başına, bir yemeğin başkahramanı olmamakla birlikte, pek çok yemekte önemli bir yardımcı oyuncudur.

Kuşkonmaz oldukça başarılı bir garnitür olarak karşımıza çıkmaktadır. Izgaralarda, etin yanında kullanabilir; enginar, börülce, bakla, fasulye gibi sebze yemeklerinde kullanabilir; yoğurtlu ya da zeytinyağlı salatasını yapabilir; karışık salatalarda kullanabilirsiniz.

Kuşkonmaz değişik bir çiçeğe benzeyen görüntüsüyle kimileri için iştah açıcı, kimileri için ise ilgi çekici olmayan bir sebzedir. Ancak tadı, gerçekten lezzetlidir ve lezzetini yanındakilere bulaştırma konusunda da başarılıdır.

Lezzetinin yanı sıra, faydalı ve sağlıklı da bir sebzedir. Peki, kuşkonmazın faydaları nelerdir?

A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları üzerinde ilaç gibi bir etki göstermektedir.

Soğuk algınlığı, nezle ve öksürük gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını da tedavi etme özelliği vardır.

Kalsiyum, demir, magnezyum açısından zengindir.

Hazımsızlık problemleri ile savaşır. Ayrıca vücutta biriken ödemin kolaylıkla atılmasını sağlar. Kısacası sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur ve herhangi bir tembellik söz konusu ise bunun önüne geçer.

Sindirim sistemine sağladığı katkıyı, bağırsak sisteminde de göstermektedir. Kabızlık problemleri çeken kişiler için oldukça faydalı ve etkilidir.

Az bilinen bir özelliği ise, afrodizyak etkisine sahip olmasıdır.

Romatizmal hastalıkların yarattığı ağrıların hafiflemesini sağlar.

Karaciğerin en yakın arkadaşı olabilecek kadar faydalıdır.

Ayrıca kemikleri korur ve güçlendirir. Fakat kalsiyum alımı eksik olan insanlarda tek başına yeterli olmaz. Bu yüzden yeterli miktarda kalsiyum almaya özen göstermelisiniz.

Regl dönemleri öncesinde kuşkonmaz tüketirseniz, vücudunuzun daha az ödem tuttuğunu d görebilirsiniz.

Bu güzel sebzeye, sofralarınızda mutlaka yer açın. Büyük marketlerde ve pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik temizlemesi ve pişirmesi de oldukça rahattır. Fırında, tavada, tencerede, ızgarada hafifçe pişirebilir, haşlayabilir ya da çiğ bir şekilde hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Kuşkonmazı daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin ve tadın. Sunum şekillerinden herhangi biri mutlaka ama mutlaka hoşunuza gidecektir.

BENZER TARİFLER

Elmalı Tarçınlı Kurabiye 20 dakika
Kinoa Salatası 25 dakika
Enginarlı Pilav20 dakika
Ev Yapımı Meyveli Yoğurt10 dakika
Fondü15 dakika
Beyaz Çikolatalı Havuçlu Kek15 dakika
Evde Kestane Pişirme Yöntemleri15 dakika