Kahvaltılık Kıtır Ekmekler

Kahvaltılık Kıtır Ekmekler

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Hele ki, hafta sonu kahvaltısının yeri apayrıdır. Uzun süren, keyifle yenilip içilen kahvaltı sofraları, hemen hemen herkesin vazgeçilmezidir.

Hafta sonu kahvaltılarına gösterilen özen, yeni tarifler deneme hevesi getirir. Bu yüzden, siz çok pratik ve lezzetli bir kahvaltılık tarifi vereceğiz. Bunu akşam çaylarında da deneyebileceğiniz gibi, kahvaltılarınızı renklendirebilirsiniz.

Kahvaltılık kıtır ekmekler için gerekli malzemeler:
1 adet bayat somon ekmek (tam buğday ya da çavdar da olabilir.)
1 adet domates
2 adet çarliston biber
10-15 dilim beyaz peynir ya da kaşar peyniri
Yeteri kadar dilim zeytin ya da zeytin ezmesi
Tereyağı
Kekik

Öncelikle fırını 200 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Bir yandan ekmeği dilimleyin. Daha sonra her birine tereyağı sürün.

Ekmeğin üzerine zeytin ezmesi kullanacaksanız zeytin ezmesini sürün. Eğer dilim zeytin koyacaksanız, 1 dilim beyaz peynir koyun ve onu ezin. Kaşar peynir kullanacaksanız direkt koymanız yeterli olacaktır.

Peynirden sonra domatesleri dilimleyin ve her bir ekmeğe birer dilim domates koyun. Biberleri dilimleyin ve onları da dizin. Zeytini dilim olarak koymayı tercih ettiyseniz, en son da onları koyun.

Son olarak kekik serpin, eğer damak zevkinize uyarsa pul biber de serpin ve ekmeklerin hepsini fırın tepsisine dizin.

Ekmekler tamamen kızarana kadar fırında tutun. Fırından çıkardığınız ekmekleri sıcak sıcak servis edin.

Bu ekmeklerin tatlı bir versiyonunu da yapabilirsiniz. Bunun için de bal, tereyağı ya da tahinli pekmez olması yeterlidir.

Dilimlediğiniz ekmeklere önce tereyağı sonra bal sürün. Birkaçına da tereyağı ve tahinli pekmez sürün ve fırına verin. Kızarmış, sıcak ve ballı, pekmezli bu ekmekler aklınızı başınızdan alacak.

Bu kıtır ekmeklerle hem birçok kahvaltılığı tek bir yerde toplayıp pratik bir lezzet hazırlamış olacaksınız; hem de bayatlayan ekmeklerinizi en lezzetli şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Akşamüstü çay saatinizde ya da acıktığınız ara öğün zamanlarında da kolaylıkla hazırlayacağınız atıştırmalıklardır. Eğer daha hafif olmasını isterseniz yağ sürmeyebilirsiniz. Ancak tereyağı ile çok daha iyi kızarır ve daha lezzetli olurlar.

Malzemelerde de damak zevkinize göre ekleme ya da çıkarmalar yapabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonraki ilk kahvaltınızda bu ekmekleri yapın ve afiyetle tüketin.

BENZER TARİFLER

Chia Tohumlu Çikolata Bar 25 dakika