İncik Tandır

İncik Tandır

Bayram sofraları zengin olur, en zor ve en lezzetli yemeklerle dolu olur. Her zaman yemediğiniz ya da her zaman yapmaya uğraşmadığınız yemekleri bayramda hazırla, sevdiklerinizle birlikte tüketebilirsiniz. İncik tandır da bu yemeklerden biridir.

İncik tandır için gerekli malzemeler:
10 adet kuzu incik
5 adet soğan
5 adet havuç
25 dal biberiye
5 diş sarımsak
Zeytinyağı
Tuz
Karabiber
Kekik
Su

Kuzu incikleri kişi sayısına göre arttırabilirsiniz. Öncelikle incikleri soslamanız gerekecektir. İnciklerin üzerine çizikler atın. Karabiber, tuz ve kekiği serpin, bir miktar zeytinyağı dökün ve iyice ovun. İnciğin zeytinyağı ile baharatları içine çekmesini sağlayın. Dilerseniz etleri bu şekilde 2 saat ya da 1 gece boyunca bekletin. Ne kadar çok beklerse o kadar lezzetli olacağını bilmelisiniz.

Geniş bir ızgara tavasını ısıtıp iyice kızdırın. Sosladığınız incikleri kızdırdığınız tavaya atın. Her iki tarafını da mühürleyin. Mühürleme işlemini dikkatli şekilde yapmaya özen gösterin. Mühürlenen etleri bir tepsi ya da tavaya dizin.

Sebzeleri dilediğiniz şekil ve büyüklükte doğrayın. Onların üzerine de tuz, karabiber ve kekik serpin.  Zeytinyağı gezdirin, biberiyeleri de katıp ellerinizle karıştırarak harmanlayın.

Yemeği pişireceğiniz fırın kabına önce baharat ve yağlarla harmanladığınız sebzeleri yerleştirin. Üzerlerine incikleri yerleştirin.

Kürdanların bir ucuna havuç yerleştirin ve diğer ucunu da etlere batırın. Tepsinin üzerini folyo ile kapatın. Kürdanları bu şekilde yerleştirmenin sebebi folyonun etlere değmesini engellemektir.

Fırını önceden 200 dereceye ayarlayıp ısıtın. Fırına tepsiyi yerleştirin ve 1 saat ya da 1 saat 15 dakika kadar pişirin. İncikler iyice pişene kadar fırında tutun. Çıkardığınızda, içerisinden biberiyeleri alın ve yemeğinizi soğumadan servis edin.

Gördüğünüz gibi kuzu inciğin hazırlanması oldukça kolaydır. Tek püf noktası pişme süresi ve iyice marine edilmesidir. Yanına da daha önce tarifini verdiğimiz perde pilavını yaparsanız lezzet dolu bir ikili oluşturmuş olacaksınız. Yiyen herkes bu yemeğe bayılacak. Dilerseniz, içerisindeki sebzelerin çeşidini de arttırabilirsiniz. Kırmızı biber, yeşil biber gibi sebzeler de oldukça yakışacaktır.

Lezzet ve mutluluk dolu güzel bayram sofraları kumanız dileğiyle, afiyet olsun.

 

BENZER TARİFLER

Fırında Kıymalı Karnabahar 25 dakika
Pırasa Dolması 20 dakika
Yılbaşı Hindisi30 dakika
Hindi Sarma30 dakika
Etli Lahana Dolması45 dakika
Alinazik Tarifi20 dakika
Pesto Soslu Tavuk20 dakika
Parmesanlı Tavuk20 dakika