Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Yapımı

Elma sirkesi, kullanım alanı oldukça geniş bir ürün. Yemeklerde sos olarak, gıdaları temizlemek için ya da farklı alanlarda hijyen sağlamak için, saç ve cilt bakımında kullanılıyor. Bu kadar çok kullanılan bir şeyi, evde kendiniz yapmak istemez misiniz? İsteyeceğinizi düşünerek size elma sirkesi yapımı hakkında bilgi vermek istedik.

Elma sirkesi yapmak için en uygun elmalar, kış mevsimi elmalarıdır. Şeker oranı yüksek olduğu için lezzetini ve kalitesini arttırır; bu da demek oluyor ki ekşi elmalardan uzak durmanız gerekiyor. Çürük veya ezilmiş elmaları da asla kullanmamalısınız; elma sirkesinden faydalanabilmek için elmaların sağlıklı ve temiz olması gerekli.

Fermantasyon için gerekli ortamı yaratmanız çok önemli, özellikle doğru sıcaklığı yakalamak bu işin olmazsa olmazı! 15-25 derecelik ortamda direkt güneş ışığın maruz kalmadan sirkeyi mayalayabilirsiniz. Elinizde sirke anası varsa – bunu daha önce sirke yapmış birinden bulabilirsiniz – onu kullanabilirsiniz. Yoksa da bal, nohut ve bulgur kullanmak size istediğinizi verecek ancak kullanacağınız balın da organik olmasına dikkat edin. Şimdi elma sirkesi yapımına geçelim!

Elma sirkesi yapımı için gerekli malzemeler:

1 kilo elma
3 litre su
2 yemek kaşığı bal
1/2 çay bardağı bulgur
1 çay bardağı nohut

Elmaları iyice yıkayın ve kabuklarını soymadan dört parçaya bölün.

Sirkeyi yapmak için cam bir kap kullanın; elmaları bu kaba yerleştirin.

Üzerine sırasıyla; bal, bulgur ve nohut ekleyin, bu malzemeler fermantasyonu hızlandıran malzemelerdir.

Son olarak hepsinin üzerini geçecek kadar suyu ekleyin ancak su asla kullanılan kabın ağzına kadar gelmemeli. Sirke fermente oldukça ortaya çıkacak olan sirke anası için yer bırakmalısınız.

Tahta bir kaşıkla malzemeleri karıştırın ve önce bir tülbentle, ardından kullanılan kabın kendi kapağıyla ağzını kapatın.

Yukarıda dediğimiz gibi; direkt güneş ışığı almayan, ılık bir ortamda sirkeyi fermente edebilirsiniz.

İlk 20 gün boyunca sirkeyi her gün tahta kaşıkla karıştırıp tekrar yerine koyun, sonrasındaki 20 gün boyunca hiç karıştırmadan fermente olmasını bekleyin.

40 gün sonunda tadına bakarak sirkenin olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sirke olduktan sonra iki kat tülbentle süzerseniz, hiç posa kalmayacaktır.

Süzülen sirkeyi yine cam bir şişeye aktarın ve tüm bu işlemler sırasında asla metal gereçler kullanmayın.

Tülbentin üstünde kalan posalar, sirke anasıdır; bunu cam bir kavanoza alın ve üzerini geçecek kadar sirke koyup karanlık bir yerde muhafaza edin. Böylece bir dahaki sirke yapımında bunu kullanabilirsiniz; sadece elma, sirke anası ve suyla sirke yapabilirsiniz.

Elma sirkesi yapımı zahmetli gibi görünse de doğallığından emin olduğunuz bir sirke elde etmiş olacaksınız.

Mutlaka deneyin ve şifasından faydalanın.

 

MALZEMELER

  • elma
  • bal
  • nohut
  • bulgur
  • su

BENZER TARİFLER

En İyi Menemen Tarifi15 dakika