Aromatik Buz Küpleri

Aromatik Buz Küpleri

Sıcaklar geldikçe sofralarımızda soğuk içecekler kendine yer açmaya başlıyor. İçecekleri lezzetlendirmek ve farklı şekilde sunmak için aromatik buz küpleri hazırlayabilirsiniz. Yapımı çok basit, etkisi çok büyük! Gün içerisinde içtiğiniz suya bile atıp aromasını değiştirebilirsiniz. Kısaca buz küplerinin nasıl hazırlanacağını anlatalım.

Biberiyeli buz küpleri

Taze biberiyenin yapraklarını ufalayın ve yıkayıp kurutun. Buz kalıbına biberiyeleri dağıtarak yerleştirin ve kalıbın yarısına kadar su doldurup buzluğa atın. Yarım buzlar donduğunda biraz daha biberiye ekleyin ve tekrar su ilave edip kalıpların tamamını doldurun. Buzluğa atın ve donduktan sonra bazı alkollü kokteyllerde, limonatada ve suda kullanabilirsiniz. Aynısını nane, kekik, salatalık dilimleri gibi yeşil sebzeler ve otlarla yapabilirsiniz.

Güllü buz küpleri

Gül tomurcukları yenilebilir çiçeklerden biri. Tatlılarda, içeceklerde kullanabilirsiniz. Aktardan alacağınız tomurcukları buz kalıplarına koyun, üzerine yarım buz olacak şekilde su ilave edin. Buzlar donunca bir kez daha aynı işlemi tekrarlayın ve buzları dondurun. Soda, su, cin – tonik, rose şarap kokteyli gibi içeceklerde güllü buz küplerini kullanabilirsiniz. Yasemin, lavanta, menekşe gibi pek çok çiçekle yapabilirsiniz.

Meyveli buz küpleri

Çilek, limon, frambuaz, ahududu, portakal, misket limonu, karadut, salatalık, kivi, ananas gibi aklınıza gelecek tüm meyvelerle buz küpleri hazırlayabilirsiniz. Meyvelere uyum sağlayacak tüm içeceklerde kullanabilirsiniz. Hatta sadece bunları eriterek bir içecek hazırlamanız da mümkün.

Küpleri iki aşamalı hazırlamak yerine tek seferde de hazırlamanız mümkün. Ancak o zaman suyun kaldırma kuvvetiyle içine koyduğunuz malzeme tek bir tarafta kalacaktır. İki aşamalı buz yaparak daha hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Aromatik buz küpleri yaz boyunca tüm içeceklerinizi lezzetlendirip  güzelleştirecek.

 

MALZEMELER

  • su
  • meyve
  • çiçek
  • ot

BENZER TARİFLER

En İyi Menemen Tarifi15 dakika